İyi bir hosting firması nasıl seçilir?

January 18, 2011 – 11:12 pm

Bu yazı kullanıcılarımızdan Şükrü Erkut tarafından hozzt.com için yazılmıştır.

İyi Bir Hosting Firması

Ücretsiz blog veya web sitesi açabilirsiniz; hatta istediğiniz kadar açabilirsiniz. İstediğiniz her şeyi yazabilirsiniz. Ücretsiz blogunuzda reklam yayınlayarak para kazanabilirsiniz, hemen hemen her türlü geliri elde edebilirsiniz. Ücretsiz blogunuzu istediğiniz kadar büyütebilirsiniz. Ama bunun bir sınırı var; bir sabah kalkacaksınız, bakacaksınız ki blogunuz dondurulmuş. Çünkü size ayrılan disk alanını doldurmuşsunuz. Burada yapacak iki şeyiniz var: ya blogunuza bir şey yazmayacaksınız, ya da eski yazılarınızı sileceksiniz.

Bir sabah vakti, bilgisayarınızı açıp web sitenize girdiğinizde böyle bir durumla karşılaşıp psikolojinizi bozmak yerine, cüzi bir rakamla alabileceğiniz hosting hizmeti ile bu  korkuları ortadan kaldırabilirsiniz. Hayır hayır; çok pahalı değil!

Türkiye’deki hosting firmaları dünya genelinde en iyi firmalar arasında üst sıralarda yerini almış durumda. Çok uygun fiyata çok kaliteli hizmetler alabilirsiniz. Bu makaleyi yazmaktaki amacım, hosting alırken dikkat etmeniz gereken birkaç unsuru hatırlatmaktır. Çünkü, bu işi hakkıyla yapan bir kaç tane kaliteli firma var; diğer bir amacım ise, bu firmaları taklit ederek, web sitesi açmak isteyen kişileri hezimete uğratan firmaları ayrıştırıp, tespit etmek.

Peki, iyi bir hosting firması nasıl olmalıdır?

Aşağıdaki tavsiyelerimi mutlaka okuyun, hatta tekrar tekrar okuyun. 7 Yıllık bir tecrübenin tavsiyeleri aşağıdaki listede sıralanmış. İşte, iyi bir hosting firmasında olması gereken unsurlar:

Lokasyon: İyi bir hosting firmasının lokasyonları; Türkiye, ABD veya Almanya’dır. Mutlaka lokasyonu sorun veya kontrol edin.

Domain / Host: Sadece host satan veya sadece domain satan firmalardan uzak durmanızı öneririm. Bu işi hakkıyla yapan firmalar, sizi hiç kimseye muhtaç etmeden domain ve hostunuzu aynı anda hizmetinize sunan firmalardır.

Hostun Özellikleri: Size 1 GB veya 2 GB disk veya trafik alanını sorun eden firmalardan uzak durmanızı tavsiye ediyorum. Kaliteli firmalar, size hizmet sunabilmek için bazen 10 GB hatta 20 GB alanı size verebilirler. Küçük GB’lık alanları size vermeyen firmalar (!), büyük ihtimalle reseller alan bir şahıstır.

Personel Sayısı: Ciddi ve kaliteli bi firmanın en az 4 çalışanı olmalıdır. Hosting firmasında çalışan personel sayısını araştırın!

Ofis: Kaliteli bir host firmasının mutlaka bir ofisi vardır. Ofisi olan firmalar, kendi web sitelerinde ofislerinin fotoğraflarını yayınlamaktan gurur duyarlar. Ofisi olan firmalar ciddi ve kaliteli firmalardır.

Referansları: Hemen hemen her hosting firmasının referansları vardır ve bu referanslarını web sitelerinde yayınlarlar. Bir hosting firması ile anlaşmadan önce, referans gösterdikleri web sitelerine mutlaka girip, bu referansları inceleyin.

Geri Ödeme: Kendine güvenen hosting firmaları, müşteri memnuniyetinin olmadığı durumlarda, geri ödeme garantisi sunar.

Müşterileri: Barındırdıkları alan adı sayısı 100’den fazlaysa sorun yok demektir.

Firmanın Web Sitesi: Kaliteli bir hosting firmasının mutlaka kendi web sitesi vardır. Kendi web sitelerinin tasarımı ise sanat eseridir. Basit yazılımlarla tasarımı yapılmış bir web sitesi ile karşılaşırsanız, başka firmalara göz atmanızı tavsiye ederim.

İletişim Bilgileri: Kaliteli bir hosting firması, web sitesinde iletişim bilgilerini verir. Bu iletişim bilgilerinde telefon numaraları, adresler bulunur. Verilen telefon numaralarını mutlaka arayın. Karşıdaki sesi ilk duyduğunuzda, zaten o firmanın kalitesini anlarsınız.

Uptime: Belkide en önemli unsur diyebilirim. Bir hosting firmasının uptime oranı mutlaka ve mutlaka, en az %99 olmalıdır.

Online Destek: e-posta, telefon veya canlı destek veren firmalar kaliteli firmalardır. Destek alabilmeniz için size verilen e-posta adresine bir şeyler sorun. 3 saat içinde size cevap vermiyorlarsa, ikinci e-postayı yazmayın ve arkanıza bakmadan kaçın!..

Elbetteki hiç kimse dört dörtlük değildir. Yukardaki saydığım unsurların hepsini içerisinde barındırmayan kaliteli firmalarda vardır.

İleride üzülmek, ağlamak, başınızı duvarlara vurmamak istemiyorsanız tavsiyelerimi dikkate almanızı öneririm.
Saygılarımla.

 1. 7 Responses to “İyi bir hosting firması nasıl seçilir?”

 2. çok yararlı bir bilgi olmuş. çok açıklayıcı anlatmışsınız.. teşekkür ederim..

  By Xedal on Jan 20, 2011

 3. Merhaba,
  Hozzt.com sistemlerini uzun yıllardır kullanıyoruz. Şu ana kadar hiçbir sorunla kaşılaşmadık. Daha önce birçok hosting firmasıyla çalıştık ama istediğimiz randımanda olmadı. Sürekli kapanmalar oluyordu. Ama hozzt.com da şu ana kadar hiçbir kapanma, sayfanın suspend olması gibi bir durumla karşılaşmadık. Gerçekten çok profesyonel çalışıyorlar. Zaman zaman yaptıkları kampanyalar da var. Sizde ciddi çalışan bir hosting firması arıyorsanız hozzt.com u tavsiye ederim.

  By ucuzshop.com on Jan 22, 2011

 4. Hozzt.com Türkiye’de bir numaradır. Tavsiye etmeyen, memnun kalmayan yoktur diyebilirim.

  By ilan.es on Oct 28, 2011

 5. Katılıyorum. Umarım her zaman bu şekilde devam ederler.

  By prkontrol.com on Oct 28, 2011

 6. Hozzt konusunda Türkiye’nin lider firmalarındandır. Yüzde 99 sorunla karşılaşmazsınız. Biraz fiyatları pahalı olsa da yinede vazgeçilmez hosting firmasıdır.

  By kelepir.gen.tr on Nov 3, 2011

 7. Bakınız; ben bu yazıyı 2011 yılında yazmışım.

  Şu an 2014 yılının sonlarındayız. Halen Hozzt.com firması ile çalışıyorsam, bu Hozzt.com’un başarısıdır.

  Bu zaman itibari ile, henüz zerre kadar bir sorun yaşamadım ve yaşayacağımı da sanmıyorum..

  Başarılarının devamın dilerim.

  By Şükrü Erkut on Oct 14, 2014

 1. 1 Trackback(s)

 2. Jan 9, 2015: Hozzt.com Nasıl Bir Firma | Şükrü Erkut Portal

Post a Comment