Virtual Hosting Hakkında

January 18, 2011 – 11:07 pm

Genellikle, büyük ve şirket olmuş web siteleri (Google, Yahoo, Facebook gibi)  tarafından kullanılan Sanal Evsahipliği yani Virtual Hosting, web sunucusunu bölümlere ayırarak ve her ayrılan kısmın tamamen bir birinden bağlantısız olarak çalışmasını sağlayan bir hosting türüdür. Virtual hosting, aynı zamanda bölünmüş bağlantıların kiralık sunucu olarak sağlanmasına da imkan sunar. Virtual Hostingin diğer bir adı da “vhost” tur.

Bizim Ne İşimize Yarar?

Bir web sitemiz var, haliyle bu web sitesini çalıştıran bir de  hostingimiz var. Kaliteli hosting firmalarının müşterilerine sunduğu, aynı IP içinde birden fazla alan adı barındırma hizmeti ile bize verilmiş olan tek bir IP’den, birden fazla alan adını host firmamızın bize vermiş olduğu ‘Virtual Hosting’ hizmeti ile kullanabiliyoruz.
Kısacası; Virtual Hosting ile, bize verilmiş olan tek bir IP adresinden birden fazla alan adını yönetebiliyoruz.

Nasıl Kullanırım?

Host firmasının size sunduğu IP adresi, sadece tek bir alan adı için geçerlidir. Bazı kaliteli host firmaları, bir tek alan adı için verilmiş olan hostunuzda, birden çok alan adı barındırmanıza olanak sunuyor. Bu işleminizi cPanelinizeden veya Plesk panalinizden gerçekleştirebilirsiniz.

Host firmanız, Virtual Hosting kullanımının iznini size verdikten sonra, kendi yönetim panelinizden istediğiniz gibi kontrol edebilirsiniz.

Böylelikle tek bir IP adresinden faydalanarak birden fazla alan adı barındırabilir ve istediğiniz gibi yönetebilir, birbirinden bağımsız ve bağlantısız bir çok alan adı oluşturabilirsiniz.

Bu işlemi Google, Yahoo, Facebook gibi büyük web siteleri yapıyor ve kullanıyor. Bunu kullanmak için Google gibi büyük bir site olmanıza gerek yoktur.

Yeni bir alan adı alıp, host firmanızdan bu yeni alan adınızı size verilen IP adresine bağlayabilirsiniz.

Virtual Hosting, Shared Hosting ile aynı görevi yaptığı düşünülebilir. Virtual Hosting ve Shared Hosting’in görevleri birbirlerinden farklıdır. Shared Hosting, müşterilerine server ile ilgili bir kontrol imkanı sunmamaktadır, oysa Virtual Hosting’in kontrolü ve yönetimi tamamı ile sizin elinizdedir.

Virtual Hosting şu adlarla da bilinir: Sanal Evsahipliği, Sanal Barındırma, Vhost..

Virtual hosting paketlerimizi www.hozzt.com/vps.php sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

  1. One Response to “Virtual Hosting Hakkında”

  2. vay be böyle bi imkanımız olduğunu bilmiyordum.. süper

    By Xedal on Jan 20, 2011

Post a Comment